Rengeteg esemény, látványos show elemek, sztárvendégek, díjátadó ceremóniák sorjáztak egymás után a Hivatásos Labdarúgók Szervezetének hétfő esti Jubileumi Gáláján. Bár sok minden szóba került a sajtótalálkozón és az ünnepi beszédek során, egy valamit szinte minden megszólaló nyomatékosan kiemelt: a következő huszonöt évben is csak együtt, egymásért kiállva képviselhetjük eredményesen a játékosok érdekeit, harcolhatunk azokért a jogokért, amiket mi természetesnek gondolunk, ám a (látszólag) ellenérdekelt oldalon mégis számos akadályba ütközünk.
Gálánk felvezető eseményeként Andy Cole és Bobby Barnes találkoztak a sportsajtó jeles képviselőivel, akik érdekes témákkal "bombázták" az Angliából érkezett sztárvendégeinket. Cole sok kérdést kapott a manchesteri időszakában történtekről, olykor egy-egy mérkőzés konkrét eseménye is előkerült, de természetesen akadtak mélyen szántó gondolatokra alkalmat adó felvetések is. Őszintén beszélt a számára nem mindig könnyen kezelhető népszerűségről és arról, hogy teljesnek érzi pályafutását. Elégedett az eredményeivel, hiszen olyan álmai valósultak meg a futball által, amikről fiatalon csak titkon álmodott. A legszebb gondolata megmutatta szinte már zavarba ejtő szerénységét: – Még én vagyok a második legtöbb gólt elérő játékos a Premier League történetében, ennek örülök, de cseppet sem fog bántani, ha lesznek, akik megelőznek – válaszolt egy újságírói kérdésre Cole. – Sztárnak sem érzem magam, mert semmivel nem vagyok több azoknál az embereknél, akik megveszik a belépőjegyeket a mérkőzésekre és szurkolnak nekünk. Örömmel tölt el, hogy jól szórakoznak és megkapják azt az élményt, amiért kilátogattak a stadionba.
A légiósok kontra hazai játékosok témakörében Barnes és Cole ugyanazt mondták: – Angliában kezdetben kifejezetten jót tett a labdarúgásnak, hogy megjelentek a légiósok. Mindenhonnan a legjobbak jöttek, így emelkedett a színvonal és a hazai fiatalok is láttak perspektívát. Később aztán változott a helyzet. Mostanában már sokkal többen vannak a külföldiek, ami óhatatlanul a minőség rovására ment. Egy légiós leigazolása sokkal kisebb költséggel jár, mintha egy hazai sztárjátékos kerülne a klubhoz, a gazdasági tényező pedig fontos szempont. Talán a német rendszert lehet pozitív példaként említeni, ott ugyanis sok hazai labdarúgó szerepel a külföldi sztárok mellett. Egyébként az uniós szabályozás miatt nem lehet a munkaerő szabad áramlását megakadályozni, így a sportágnak régiónként saját magának kell megtalálnia a helyes utat.
Andy Cole említést tett róla, hogy már ő is került bajba profi futballistaként, amikor a játékos-szervezet (PFA) segítségét kérte, és csak a legjobbakat tudja elmondani a szervezetről. "Kivételesen jól dolgoznak a játékosokért" – mondta dicsérőleg.
A sajtóbeszélgetés hosszabb ideig tartott a tervezettnél, mindig volt még egy utolsó kérdés; az esemény körülbelül egy óra után zárult. Ekkor egy közös "lelátói" fotózáshoz minden meghívott vendégünk kivonult a D-épület melletti területre. A hivatalos program 19 órakor vette kezdetét. Az est házigazdái Lipcsei Betta és Petúr András, a Sport Televízió munkatársai köszöntötték az NB I-es és NB II-es klubok megjelent vezetőit, edzőit és játékosait.
Meghívást kaptak még az MLSZ és a labdarúgó akadémiák vezetői, az elmúlt 25 évben a HLSZ szavazásain győztes labdarúgók, edzők és játékvezetők, a női labdarúgó válogatott, a HLSZ elnökségi tagjai és egykori tisztségviselői, a HLSZ szponzorai, továbbá a 2014–2015-ös szezon legjobbjainak szavazólapjára kerülő jelölteket összeállító grémium tagjai, valamint a játékos ügynökök.
Mintegy felvezetésként Szász Kitti freestyle focibemutatója szórakoztatta a nagyérdeműt, majd dr. Horváth Gábor főtitkár és Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkárának köszöntő beszéde után megkezdődött a 2014–2015. évi HLSZ Szavazás díjátadó ceremóniája. Az eredmények itt olvashatók. A játékosok szavazhattak az Év csapatára is, ennek erdménye itt olvasható.
Este nyolckor, az első díjátadó után Bobby Barnes mondott beszédet, amelyben kiemelte a játékosok összefogásának fontosságát. A labdarúgás sportág legfontosabb résztvevője a játékos, ezért felelősségteljes és fontos feladat az érdekvédelmük megfelelő ellátása – mondta.
Ezt követően Radics Gigi énekelt, majd dr. Füzi Ákos mondott beszédet és sor került a HLSZ Életműdíjának átadására, amiről itt írtunk. Szűcs Lajos tőle szokatlan módon, kissé elérzékenyülve köszönte meg a díjat...
Természetesen a huszonöt éves jubileum kapcsán nem feledkeztünk meg szerezetünk korábbi elnökeiről sem. A szinpadra lépett Híres Gábor, Bognár György, Halmai Gábor és Bérczy Balázs, míg Urbányi István nem tudott jelen lenni a köszöntésen.
Dr. Horváth Gábor újra a mikrofon elé állt és megragadva az alkalmat, hogy ennyi labdarúgó összejött, kritikus hangon szólt a játékos-érdevédelem aktuális problémáiról. Megemlítette, hogy a futballistáknak jobban kellene támaszkodniuk a HLSZ által nyújtott szolgáltatásokra, úgy szerződéskötéskor, mint vitás jogi esetek, vagy éppen az oktatási programban való részvétel alkalmával. Számtalan példa bizonyítja, hogy a szakszerű érdekképviselet komoly eredményeket képes elérni.
A szakági vezetésről szólva elhangzott, hogy üdvözöljük a sportágba soha nem látott mértékben érkező pénzeket, a komoly infrastrukturális fejlesztéseket, ám ez sem homályosíthatja el a szemünket, amikor a játékosszerződések minimumkövetelményeinek lassú bevezetésére, a Vitarendezési Bizottság évek óta csúszó felállására, a kollektív szerződés konszenzuson alapuló megalkotásának feladatára gondolunk. Ezek mind alapvető fontosságú feltételei (lennének) a mai kor labdarúgói munkakörülményeinek, jogbiztonságának biztosítása szempontjából.
A vacsora felszolgálása közben a Copacabana Latin Tánc Show műsora szórakoztatta a vendégeket.
Tíz órakor került bemutatásra a közönség által megszavazott álomcsapat, az elmúlt 25 év legjobb játékosaival. Erről itt írtunk.