Mint ismeretes, a FIFA közeljövőre vonatkozó reformtervei között szerepel, hogy a jelenleg négyévente megrendezésre kerülő világbajnokságot a jövőben kétévente rendezzék meg.
Gianni Infantino, a világszervezet elnöke a versenynaptár teljes körű átalakítását tervezi a sportág totális globalizációja érdekében.
A tervezet a női labdarúgást is érinti.
A női világbajnokságokra vonatkozó FIFA-tervezetet több platformon is megvitatták a a világ labdarúgóit képviselő FIFPRO központi testületei és a tagszervezetek képviselői. A megbeszélések során számos aggály és probléma merült fel a FIFA javaslatával kapcsolatban, ezek három fő területre bonthatók.
I. Versenyek és versenyidőszakok
A női labdarúgókat aggasztja a FIFA által most felvázolt versenyidőszakok hossza, különös tekintettel a gyermeküket nevelő, a munkahellyel rendelkező, illetve a tanulmányaikat folytató játékosok vonatkozásában. A labdarúgással kapcsolatos újabb kötelezettségek több távolléttel, pénzkereseti bevételkieséssel, vagy éppen az oktatással kapcsolatos előadásokról, vizsgákról való több távolmaradással járnak.
A játékosoknak sokat jelentett az olimpiai labdarúgótorna, de tisztában vannak vele, hogy valójában ez nem egy globális rendezvény, amely nagyságrendileg a világbajnoksággal egy szinten volna. Néhány országban a nemzeti csapatok szélesebb körű finanszírozása és erőforrásai (pl. társadalombiztosítás) a nemzeti olimpiai bizottsághoz kapcsolódnak.
A klubvilágbajnokság érdekes kiegészítése lenne a naptárnak, de a játékosoknak több információra van szükségük az ezzel kapcsolatos véleményük kialakításához.
II. Munkaterhelés
A frekventáltabb játékosok, vagyis azok, akik nagy nemzetközi tornákon, pl. a Bajnokok Ligájában érdekeltek, már eleve sokat játszanak, ezért a FIFA javaslata szerinti új versenyciklusban bizonyosan nem fognak tudni megfelelően pihenni. Ebben a versenynaptárban nehéz volna betartani a megfelelő pihenőidőket és biztosítani a mentális felkészülés feltételeit a fontos eseményekre.
A versenyek veszítenének értelmükből és jelentőségükből. Más oldalról viszont a kevésbé jelentős játékerőt képviselő ligákat és nemzeteket képviselő játékosok szerint több meccsre van szükség, mert nem kapnak elég lehetőséget a rendszeres nemzetközi szerepléshez. Számos fiatalabb játékos, vagy azok, akik nem jutnak rendszeresen játéklehetőséghez, csak a válogatott mérkőzések időszakára hagyatkozhatnak, hogy pályára léphessenek.
III. Feltételek és a klub
A játékosok és a szakszervezeteik kifejezték, hogy a FIFA-nak nagyobb figyelmet kellene fordítania más kvalifikációs folyamatokra és tornákra, hogy ezek színvonalát is emeljék, ahelyett, hogy csak a világbajnokságokra fókuszáljanak.
Megemlítették, hogy emelni kell a díjazást, a forrásokat pedig úgy elosztani, hogy egyebek mellett a játékosok biztosításával kapcsolatos problémákra is megoldást találjanak, főleg azokra az időszakokra, amikor a labdarúgók hosszabb időt töltenek a nemzeti csapatoknál. Kulcsfontosságú terület a színvonalas orvosi háttér biztosítása.
Olyan obligát kérdések merülnek még fel, hogy a sűrűbb versenyprogram esetén vajon támogatni fogják-e a gyermekes játékosokat abban, hogy gyermekeiket magukkal vigyék? A FIFA és a szövetségek biztosítanák ezt a lehetőséget?
A feltörekvő ligákban szereplők szerint valósággal "pusztító" hatást gyakorolna a fejlődésükre, ha ennyire gyakran lesznek távol a válogatott játékosok.
• Általános volt az az érzés, hogy több információra és megvalósíthatósági tanulmányra van szükség minden ilyen javaslat tényleges hatásának felmérésére, beleértve a professzionális klubok játékfejlesztésére gyakorolt hatását is.
• A játékosok cinizmust sejtenek az ilyen javaslatok indítékaival kapcsolatban, ezért szeretnék megismerni és megérteni a FIFA lehetséges változtatásai mögött rejlő másodlagos szándékot és stratégiát. A FIFPRO egyetért ezzel az állásponttal és kifejezte, hogy a FIFA-nak őszintének és átláthatónak kell lennie szándékaiban.
• Visszajelzések érkeztek arról, hogy a javaslatok egyes elemei ígéretesek lehetnek, illetve hogy a játékosok
és a szakszervezetek részt vehetnének abban, hogy segítsenek pozitívabb alternatívák, például más globális megoldások kidolgozásában a versenyek színvonalának emelése és a játék fejlesztése céljából, oly módon, hogy ez ne rontsa a versenyek minőségét és ne merítsék le a játékosokat mentálisan és fizikailag.
• Aggodalomra ad okot, hogy ezek a megbeszélések elvonják a figyelmet a játék egyéb problémáiról – nézzük például ezt vagy bármilyen más új versenyötletet a tágabb kérdések, például a bántalmazások kezelése szempontjából. A nagyobb versenyek megfelelő szintű átláthatóságot és figyelmet biztosítanának ehhez.
A következő lépések
1. A FIFPRO új javaslatokat kapott a FIFA-tól, amelyek igen lényeges változtatásokat tartalmaznak az eredeti javaslathoz képest. Elemezzük ezeket a javaslatokat, és megfogalmazzuk a játékosközpontú szempontokat és hatásokat.
2. Újabb egyeztetést indítunk a játékosokkal és a tagszervezetekkel, hogy lehetővé tegyük az információk terjesztését, valamint a visszajelzések és ötletek összegyűjtését.
3. A FIFPRO egy formálisabb struktúrát javasolt a FIFA-val e témában folytatott közvetlen párbeszédhez és kapcsolattartáshoz, amely lehetővé tenné, hogy a játékosok és szakszervezeteik reprezentatív csoportja közvetlenül a FIFA képviselőivel kommunikálhasson - a FIFPRO mellett - a konzultációs megbeszéléseken. A protokoll részletes kidolgozása és véglegesítése után a szakszervezeteket ennek megfelelően felkészítjük a további teendőkre.