A jövőnk formálása címmel és A futballipar fejlesztési szabványai a fenntartható játékért alcímmel jelentést adott ki a világ 65 ezer profi labdarúgóját tömörítő FIFPRO szervezete. Összeállításunk első részében az anyag általános bevezetőjét ismertetjük.
A COVID-19 válság nagy hatást gyakorol a globális gazdaságra és társadalomra egyaránt, beleértve a futballpiacokat világszerte. Az egész bolygónkat érintő járvány gazdasági és társadalmi hatásai megkövetelik, hogy a labdarűgás szereplői új megközelítésben lássák a futballipart annak ellenállóképességének és fejlődésének megerősítésére céljából.
A FIFPRO 66 tagszervezetének (Magyarországon a HLSZ-nek, a szerk.) a szerepe létfontosságú ebben az időszakban. Támogatásuk és szolgáltatásaik a játékosok és a futballipar egésze szempontjából alapvető fontosságúak a válságban jelentkező azonnali szükségletek kezelésében, kielégítésében.
A futballiparnak most nemcsak a károkat kell helyrehoznia és támogatnia a válság által leginkább sújtottakat, hanem előremutató módon kell építkeznie ahhoz, hogy megtalálja az utat a futballipar fenntartható fejlődése érdekében.
A FIFPRO-jelentés áttekintést nyújt a világ professzionális férfi futballiparáról. Ennek fókuszában a globális futballpiacok gazdaságának és a játékosok viszonyainak elemzése áll. Az ipar és annak szabályai, politikai, kereskedelmi és versenymodelljei folyamatosan fejlődnek. A Jövőnk formálása-jelentés ebben a közegben navigálja az olvasót, hogy megértse a sport tagolt jellegét. A jelentés megvizsgálja az ipar helyzetét a COVID-19 járvány előtt, és elemzi a válság hatásait.
A jelentés célja, hogy kiegészítő forrást biztosítson a 2016. évi FIFPRO globális foglalkoztatási jelentéshez. Ismerteti a játékosok perspektívájából a legfrissebb növekedési mintákat és trendeket, a bevált gyakorlatokat, valamint a hivatásos labdarúgás jövőbeli fenntarthatóságához kapcsolódó irányelveket és előírásokat.
A jövőnk alakulása jelentés betekintést és útmutatást nyújt az iparághoz kapcsolódó döntéshozóknak, influencereknek és a média képviselőinek a hivatásos labdarúgók munkaerőpiaci helyzetéről, igényeiről, alapvető érdekeiről. Mindezt játékosközpontú és igazolható, tényszerű elemzések teszik világossá és transzparenssé.
A JÁTÉKUNK JÖVŐJÉNEK ALAKÍTÁSA
Míg a globális és rendszerszintű trendek drasztikusan alakítják a lehetőségeket és a kihívásokat a férfi labdarúgás területén, a hivatásos labdarúgók világa is változik. Megállapításaink azt sugallják, hogy a futballiparnak új jövőképet kell kidolgoznia, amely a labdarúgók és a globális futballpiacok igényeinek alapvető megértésén alapul.
Vitán felül áll, hogy a kollektív irányításnak és a szabályozási standardoknak ösztönözniük kell az innovációt és a labdarúgásban érdekelt felektől meg kell követelni a haladó gondolkodást és cselekvést, hogy elkezdhessük kialakítani a sportág következő évtizedének alapjait.
"A fenntartható futballipar megvalósításához a következő 10 évre új társadalmi szerződést kell létrehoznunk, amely kollektív tárgyalásokon alapul."
A globális egészségügyi válságnak szélesebb körű vitát kell nyitnia a futball-ökoszisztéma felépítéséről, gazdasági és társadalmi stabilitásáról, azzal a céllal, hogy az egész iparág ellenállóbb és fenntarthatóbb legyen. A jelentésben szereplő kutatás elemzésen alapul, amelynek célja a kapcsolat bemutatása a globális futballpiacok mozgatórugói és a játékosok szükséges munkakörülményei között, mivel ez teszi a profi labdarúgást a világ legnagyobb és legnépszerűbb csapatsportjává.
ÚJ JÁTÉKOSKÖZPONTÚ TÁRSADALMI SZERZŐDÉSRE VAN SZÜKSÉG
A társadalom kiemelt figyelmet fordít rá, hogy a profi labdarúgás fenntarthatóbb környezetben működjön. E jelentés megállapításai azt mutatják, hogy a hivatásos labdarúgó-ipar olyan pontra jutott, hogy csak a játékosok, klubok, versenyszervezők és irányító testületek közötti jobb társadalmi szerződés képes kezelni a kihívásokat. Csak ezután érhetünk el igazságos foglalkoztatási feltételeket a játékosok, és fejlettebb futballpiacokat a versenyszervezők számára.
HÁROM KULCSFONTOSSÁGÚ PILLÉR
A piaci hiányosságok által okozott gazdasági és társadalmi instabilitás rendezésének elősegítése és a gyenge irányítási mechanizmusok kezelése érdekében sok regionális területen a futballipart erősítő cselekvésre kell koncentrálnunk. Három olyan elemet azonosítottunk, amelyek minden szinten meghatározhatják a jövőbeni fejlesztési és irányítási normákat egy fenntartható játékhoz.
Ezek a következők:
- a játékoskarrier és feltételei;
- a munka és a játék intézményei;
- fenntartható munka a futballiparban.
Ezen átfogó stratégiai pilléreknek pénzügyi és nem pénzügyi jellegű vonzatai vannak. Ez megerősíti a futballipar gazdasági és társadalmi stabilitását, és olyan irányítási rendszert hoz létre, amely alkalmas meghatározni a következő évtizedet (további részletek a jelenetés összefoglaló részében találhatóak).
ÁLTALÁNOS KÖTELEZETTSÉGVÁLLALÁS A JÁTÉKOSOK SZÜKSÉGLETEIRE
A kihívások ellenére friss optimizmusra van szükség, hogy a következő évtizedre rugalmasabb, tisztességesebb és befogadóbb profi labdarúgó közeget építhessünk. Úgy gondoljuk, hogy a következő célok érhetők el:
- közvetlen játékosközpontú védelmi rendszerek;
- versenyinnováció minden piaci viszonylatban,;
- a keletkezett bevételek méltányos elosztása;
- hozzáférés a független választottbírósági mechanizmusokhoz;
- biztosítékok a játékosok túlzott terhelésével szemben;
- kollektív irányítási struktúrák;
- egy befogadó és megkülönböztetésmentes futballipar;
- az új technológiák biztonságos integrálása.
Mindezek a célok kéz a kézben javítják a játékosok munkakörülményeit, a futballpiacok és a versenyszervezők általános lehetőségeit.
A FIFPRO és tagszervezetei nevében azt várom, hogy együtt dolgozzuk ki a fenntartható labdarúgás rendszerét, amely biztosítja a további fejlődés lehetőségét!
Jonas Baer-Hoffman
a FIFPRO főtitkára
A következő napokban több részre bontva bemutatjuk Olvasóinknak a FIFPRO-jelentést.