A megbeszélés célja az volt, hogy az Európa-szerte több helyen folyó egyeztetések eredményeként milyen jövõképet vázolhat fel a FIFPro az érdekegyeztetés terén. Ehelyütt szeretnénk emlékeztetni, hogy 2006. év elején, majd júliusban Szlovénia látta vendégül az úgynevezett kelet-európai tagszervezeteket, mely események eredményeit egyébként az elõadások során a házigazda szlovén társegyesület vezetõje, Dejan Stefanovic ismertette.
Gerardo Movilla (képünkön), a FIFPro leendõ elnökének, és a társadalmi párbeszéd világszervezeten belüli vezetõjének megnyitóját a konferencia különösen érdekes hozadékaként követte egy neves adószakértõ cég beszámolója. Wiebe Brink ismertette, hogy a társaság 2001-et követõen 2006-ban is elkészítette a tagszervezet országok rangsorát aszerint, hogy melyek szolgálnak a legkedvezõbb pénzügyi (adójogi, speciális nyugdíj-) feltételekkel aktív és már nyugdíjas labdarúgóik számára. Öt évvel ezelõtt még csak 11 ország vétetett górcsõ alá, azonban az új felmérés már 21 országot vizsgált tüzetesen. Ennek eredményeként elmondható, hogy átfogó képet nyerhettek a résztvevõk a jelenlegi viszonyokról.
Érdemes megemlíteni, hogy a vizsgálatot adatszolgáltatással is segítette szervezetünk. A sort Norvégia, Hollandia és Spanyolország nyitotta meg; mindhárom országnak komoly eredményeket sikerült felmutatnia a labdarúgók magánnyugdíj-rendszere tekintetében. A holland rendszer képviselõje, Ben Ivar Kolster maga is szemléletes és elõremutató elõadást tartott a találkozón. Legkevésbé Szlovénia, Ausztria és Svájc jeleskedett a vizsgálatot vezetõ cég szakemberei szerint. Itt sokat nyomott latba az is, hogy jelentõs elvonások érvényesülnek ezen országokban.
Magyarország a 15. helyen szerénykedik, ám érdemünkként kiemelték abbéli törekvésünket, hogy a jövedelemgarancia alap után a speciális magánnyugdíj-rendszer kidolgozásra kerüljön.
A szünetet követõen angol jogászok, Stephen Weatherill és Alasdair Bell ismertették az Európai Unió jogrendszerének a sporttal való kölcsönhatását, majd pedig az UEFA, FIFA és a G14 képviselõi fejtették ki nézeteiket a társadalmi párbeszéd eredményei, illetve az intézmény jövõbeni céljai, alapkérdései tekintetében.
Jóllehet a konferencia igen jó hangulatban telt, a jelenlévõk óhatatlanul észrevehették, hogy az elitklubok és az európai, illetve világszövetség érdekei között jelentõs különbségek mutatkoznak, amely tényt nem is rejtették véka alá a felszólalók. E téren különösen fontos jelezni, hogy a labdarúgók nemzeti szövetségek ingyenes rendelkezésére bocsátásának kötelezettsége sok vagyonos klub szemét szúrja továbbra is, ezért attól lehet tartani, hogy e tekintetben a válogatott játékosok a jövõben sem nyernek könnyebbséget.
A spontán vitában Philippe Piat (képünkön) jelenlegi FIFPro-elnök több ízben hangsúlyozta világszervezetünk álláspontját, egyben rögzítette, hogy a játékosok érdekeinek képviseletében a FIFPro a párbeszéd fenntartásának és bõvítésének elkötelezett híve.
A konferencia elõadóival egyetértésben leszögezhetjük, hogy az eseménysorozat elérte célját, mert olyan elõremutató kezdeményezésnek adott teret, amely minden bizonnyal eredménnyel szolgál a labdarúgók és társadalmi partnereik közös érdekegyeztetésében.