Múlt héten öt részben ismertettük a novemberben végzett, fogadási csalásokkal kapcsolatos kutatásunk eredményeit. Mostantól a honlapunk bal oldalán elhelyezett bannerre ("HLSZ Kutatás") kattintva a HLSZ-kutatás teljes anyaga letölthetõ (World-dokumentum formátumban).
A konkrét kérdésekre adott válaszokat egyenként kiértékeltük és elemeztük, ám érdemes teljes egészként is összegezni az anyag tanulságait. Több mint háromszáz futballista vett részt a kutatásban, zömük az elsõ és másodosztály profi játékosai, akik körülbelül a teljes játékosállomány harmadát adják. Ez a szám elég nagy ahhoz, hogy a válaszokat a magyar hivatásos labdarúgók tekintetében statisztikai szempontból reprezentatívnak tekinthessük.
Sajnos beigazolódott, hogy a fogadási csalások mélyen beleivódtak a magyar labdarúgás valamennyi szegmensébe. Csaknem mindenki találkozott már – közvetve, vagy közvetlenül – olyan esettel, esetekkel, ahol a mérkõzés(ek) tisztasága legalábbis megkérdõjelezhetõ volt. A nemzetközi tapasztalatokkal és a Budapesten megtartott nemzetközi Ne Bundázz! konferencián elhangzottakkal egybevág a kutatás azon eredménye, hogy a bundázás elsõdleges kiváltó oka a klubok fizetési fegyelmének hiánya, vagyis, ahol rendszeresen elmaradnak a bérek idõben való kifizetésével, ott elõbb-utóbb felbukkannak a felbujtók. A szorult helyzetbe kerülõ, egzisztenciálisan ellehetetlenített játékosokat sokkal könnyebb bundázásra bírni, mint azokat, akik rendben megkapják a fizetésüket.
(Folytatás hírünk belsõ oldalán!)
Ugyanezt a tényt támasztja alá, hogy pusztán "kalandvágyból", a könnyû pénzszerzés reményében csak nagyon kevesen volnának hajlandóak elcsalni egy–egy mérkõzést. A futballisták meghatározó többségét erkölcsi és érzelmi gátak tartják távol a bundázástól; normális esetben, rendezett életkörülmények között a hivatásos labdarúgók nem vágynak a piszkos pénzre.
A Hivatásos Labdarúgók Szervezete jó döntést hozott, amikor az elsõk között csatlakozott a nemzetközi Ne Bundázz! projektben résztvevõ FIFPro tagszervezetek táborához. A játékosok ugyanis kinyilvánították igényüket és bizalmukat az õket képviselõ játékos-érdekvédelmi szervezet ilyen jellegû tevékenysége iránt. Egyrészt megbízható információkat várnak a fogadási csalások megelõzésének területén, másrészt fontosnak tartják, hogy olyan szervezetekkel – rendõrség, játékosszervezet, FIFA, UEFA – együttmûködve tudjanak segíteni (eleget téve bejelentési kötelezettségüknek) a bundázással kapcsolatos információk átadásában, amelyek kompetensek ezekben az ügyekben és tisztában vannak a bejelentõk kényes helyzetével.
Talán eddig nem eléggé hangsúlyosan került a nyilvánosság elé a fogadási csalások kapcsán, hogy a labdarúgókat és családjukat akár fenyegetéssel is megpróbálhatják rávenni a bundázásra, ami megdöbbentõ adatként tört felszínre a kutatásunk során. Szintén aggodalomra adhat okot, hogy a külsõ személyek mellett a klub kötelékébe tartozó vezetõk és tisztségviselõk is érintettek lehetnek bundázásra való felbujtóként. Az eddig megismert bûnügyekben a nyomozó hatóság nem tárt fel ilyen jellegû kapcsolatokat. Még Kutasi Róbert tragédiája ügyében sem szóltak errõl a rendõrségi hírek.