Szinte mindenki találkozott már élete során lehangoltsággal, szorongással, alvási zavarokkal vagy érzelmi ingadozásokkal, amiket nem tudott megmagyarázni. Ezek a jelek figyelmeztethetnek bennünket a mentális állapotunkban bekövetkező egészségügyi problémákra, például a depresszióra. A tudományos kutatások során bizonyított, hogy négy emberből legalább egy érintett e témában és a profi sportolók körében ez a szám még magasabb lehet!
Az is tényként ismert, hogy a maximális teljesítmény eléréséhez nem csak fizikailag, hanem mentális téren is kifogástalan állapotban kell lenni egy sportolónak, ezen belül egy labdarúgónak is! Míg a depresszió kialakulhat gyermekkorból hozott negatív élmények eredményeként, úgy a sportban történt hatványozott negatív ingerek, kudarcok, elvárások szintén előszobája ennek a lassan népbetegségnek nevezhető állapotnak.
Szintén kutatásokból tudjuk, hogy azok a játékosok, akik három vagy annál több nagy sérülést szenvedtek el karrierjük során, komolyabb mentális panaszokról számoltak be, de ezt a veszélyt a visszavonult játékosok körében is számos esetben regisztrálták. Azok a volt labdarúgók, akik nem készültek fel a „civil” életre kellőképpen, nem tudtak erre az életmódra átállni, nagyobb eséllyel nyúltak később az alkoholhoz, kábítószerhez vagy könnyebben váltak szenvedélybeteggé.
A FIFPro és a HLSZ áttekintő kiadványa (pdf-formátumban) a fotóra kattintva letölthető!
Chris Jackson (fotónkon), a 72-szeres Új-Zéland-i válogatott valamint több mint 500 bajnoki mérkőzést lejátszott labdarúgó őszintén beszélt mentális egészségügyi problémáiról, nemzetközi szervezetünknek a FIFPro-nak. Elmondása szerint képtelen volt normális társas kapcsolatokat kialakítani, életét a negatívizmus, a szorongás járta át és csak a bajnoki évad szüneteiben enyhült ez valamelyest. Nem kért segítséget ugyanis nem volt tudatában annak, hogy betegséggel küzd, ezért is rendkívül veszélyes a depresszió és a mentális zavarok elhatalmasodása számos sportolón.
A Hivatásos Labdarúgók Szervezete és a FIFPro kiemelten fontosnak tartja a labdarúgók egészségét mind fizikai mind pszichológiai értelemben is, ezért évek óta együttműködésben dolgozik a tapasztalt pszichológusokkal, hazánkban Sebestyén Árpáddal. Abban az esetben, ha valaki hasonló jeleket fedez fel mindennapi életében, viselkedésében szakemberünk rendelkezésre áll, hogy segítsen megoldani ezeket a problémákat. Akkor is érdemes felkeresni őt, ha csak információt szeretnénk kapni mentális állapotunkról, hiszen Chris Jackson esete is jól mutatja, sokszor az ember nincs tudatában betegségének, de egy jól képzett pszichológus azonnal felismeri az árulkodó jeleket és még időben tud segíteni!
Munkatársunk, Sebestyén Árpád pszichológus telefonos elérhetősége: +36-30-931-9588