A Fekete Könyv megjelenése új helyzetet teremtett a játékos-érdekvédelem területén. Kimondva, kimondatlanul, minden, a labdarúgás világában mozgó, dolgozó embert ráébresztett arra, hogy térségünkben azonnali cselekvésre van szükség. Tarthatatlan állapot, hogy tömegesen érik a futballistákat olyan sérelmek, amik kizökkentik õket a normális életvitel medrébõl. Közös akarattal visszafordítható ez a folyamat - Dr. Horváth Gábor, a HLSZ fõtitkára összefoglalta a legfontosabb teendõket.
- Eddig is tudtunk azokról az ügyekrõl, amelyek most adatsorok formájában megjelentek a Fekete Könyvben, de így, összesítve látni mindent, mégis sokkoló hatású, mert igen nagy számokról van szó - összegezte egy mondatban a Fekete Könyv jelentõségét Dr. Horváth Gábor. - Ebben a helyzetben nem lehet más célunk, mint az, hogy megoldásokat keressünk és találjunk a játékosok életét egyre nagyobb számban és permanens módon meghatározó problémákra. Magyarország szempontjából a legfontosabb, hogy olyan hátteret teremtsünk, amely megfelelõ szabályzókkal és biztonsági intézkedésekkel hathatós védelmet nyújt a hivatásos labdarúgók számára. Természetesen mindennek a fundamentuma, akár kiindulási pontnak is nevezhetjük, hogy a játékosok idõben megkapják a szerzõdésben rögzített fizetésüket.
(Folytatás hírünk belsõ oldalán!)
Bérgarancia-alap- A megoldáson régóta dolgozunk. Évekkel ezelõtt létrehoztunk egy bérgarancia-alapot, amely azt a célt hivatott szolgálni, hogy az átmenetileg megszoruló klubok labdarúgói az anyagi helyzet rendezõdéséig ne maradjanak havi jövedelem nélkül. A bérgarancia-alap azonban csak úgy mûködhet, ha a labdarúgó-szezon elõtt megállapodásra jutunk a szövetséggel és a bajnoki mezõny tagjaival, hogy a klubok garanciát vállaljanak az így folyósított összegek visszafizetésére. A teljesség igénye nélkül az elmúlt idõszakból megemlíthetõ a Vasas, a Zalaegerszeg, a Ferencváros, az Újpest, a Kecskemét és a Nyíregyháza egy-egy problémás idõszaka, amikor a bérgarancia-alap kisegíthette volna a játékosokat. Sajnos, a napi mûködési problémák Magyarországon általánosak, ennek megoldása jelenti hazánkban a legnagyobb feladatot. Újra kell gondolni mindnyájunknak, hogyan lehet minél elõbb "élesíteni" ezt a rendszert.
Kollektív szerzõdés
- Nem lebecsülve a többi problémát, amelyek szerencsére itthon kevésbé terhelik a játékosok mindennapjait, mint Kelet-Európa államaiban, tisztán látszik, hogy Magyarországon a munkaszerzõdések helyzetének rendezése, az abban foglaltak maradéktalan betartatása jelent megoldást a legtöbb esetben. A bérgarancia-alap mellett nagyon fontos volna, hogy a HLSZ által már korábban kidolgozott kollektív szerzõdés-tervezet elfogadásra, majd bevezetésre kerüljön. Ebben a kérdéskörben a Magyar Labdarúgó-szövetséggel évek óta tárgyalási pozícióban vagyunk. Természetesen olyan kollektív szerzõdésre van szükség, amely tartalmazza a szerzõdési "minimum-követelményeket". Ez sarkalatos pontja a játékos-érdekképviseletnek, nem ok nélkül folyik róla hosszú idõ óta társadalmi párbeszéd a FIFPro és tagszervezetei között a világszerte megrendezésre kerülõ szakmai konferenciákon.
Tiszta viszonyok, Vitarendezési Bizottság- Az MLSZ vezetésével folytatott megbeszéléseink harmadik fontos pontja a Vitarendezési Bizottság (Dispute Resolution Chamber – DRC) felállítása. A játékos-érdekvédelem részérõl kidolgozott tervek állnak rendelkezésre és reményeink szerint a Fekete Könyv lökést ad az ezzel kapcsolatos soron következõ tárgyalásokra. Fontos megemlíteni, hogy minden eddig érintett lépés a labdarúgás valamennyi résztvevõjének érdekeit szolgálja. Azok semmilyen formában nem támadnak senkit. A modern jogviszonyoknak való megfelelés elõnyös a kluboknak, mert adókedvezményeket vehetnek igénybe és kiszámíthatóvá válik a gazdálkodásuk, a játékosoknak, mert jogbiztonság keretei között dolgozhatnak, és a labdarúgó-szövetségnek is, mert rendezett körülmények között bonyolíthatja le a bajnokságot. Arra törekszünk, és ebben minden érintett féllel partneri kapcsolatot keresünk, hogy a labdarúgásunk tiszta, átlátható rendszer keretei között, kiszámítható módon mûködjön, amely biztosítja a fair play szellemiségének érvényesülését a mindenkire nézve azonos feltételrendszert illetõen. A budapesti FIFPro-konferencia alkalmával, kettõezer-kilencben, együttmûködési szerzõdést írtunk alá a labdarúgó-szövetséggel. Azóta az új MLSZ-vezetéssel kialakítottunk egy hatpontos munkatervet. Berzi Sándor alelnökkel folyamatosan tartjuk a kapcsolatot, legközelebb jövõ kedden ülünk tárgyalóasztalhoz. Sok a megoldásra váró feladat, de bizakodóak vagyunk! Kettõezer-tíztõl az MLSZ új struktúra szerint tevékenykedik és a sport iránt elkötelezett jelenlegi kormányzat törekvései is okot adnak a reményekre. A labdarúgók ügyeinek rendezése igen idõszerû feladat, ezért nem túlzó elvárás részünkrõl, hogy közösen megoldjuk azokat.