Több cikkben is foglalkoztunk már (utoljára májusban) a magas környezeti hőmérséklet veszélyeivel. Nyári hónapokban még a "civil" életben is ellenjavalt közvetlen napsütésnek hosszabb ideig kitenni magunkat, a professzionális sportban még fokozottabb a veszély. A hőmérséklettel kapcsolatos problémákra a brazíliai labdarúgó-világbajnokság fókuszálta rá a figyelmet.
A FIFPro elsősorban azért emelte fel a szavát, mert a világbajnokság mérkőzéseinek több mint felét a nap legmelegebb időszakában rendezték meg. A magas hőmérséklet, a levegő magas páratartalma és a napfény együttes hatása hőstresszt idézhet elő. A FIFA iránymutatása szerint 32 fokos hőmérséklet felett ivószünetet kellett volna elrendelni minden meccsen (félidőnként egy-egy alkalommal), ám a valóságban csak a Hollandia–Mexikó és a Svájc–Honduras mérkőzésen került erre sor...
A hőstressz elkerülése érdekében tudományos testületek több sztenderdet kidolgoztak a legfontosabb paraméterek figyelembevételével, úgy mint a környezeti hőmérséklet, a páratartalom, a napsugárzás és a szél sebessége, amik együttesen meghatározzák a hőérzetet. Attól függően, hogy edzésről, folyamatos vagy nem folyamatos sporttevékenységről van-e szó, más-más iránymutatás érvényes a sportolók egészségével kapcsolatos kockázati tényezők vonatkozásában. A mértékadó American College of Sports Medicine (ACSM) és a Sports Medicine Australia (SMA) által kiadott ajánlások szigorúbbak, mint a FIFA idevágó irányelvei. A nemzetközi játékosszervezet (FIFPro) előtt nem ismert, hogy a FIFA miért tér el az ACSM és a SMA ajánlásától.
A brazíliai világbajnokság után a FIFPro rövid elemzést végzett a csapatok játékosai és vezetői körében jellemző vélemények feldolgozásával. A nem reprezentatív felmérés során kiderült, hogy a nagy meleg megnehezítette a dolgukat, nem tudták azt a megszokott teljesítményt nyújtani, mint átlagos időjárási körülmények között. Többségük szerint a fokozott dehidratáció miatt kívánatos lett volna félidőnként nem is egy, hanem két ivószünetet elrendelni, ami orvosi szempontból is indokolt (lett volna...).
Katar még keményebb lesz!
A FIFPro újólag felhívja a figyelmet, hogy a 2022-es katari világbajnokságon még a brazíliai körülményekhez képest is sokkal szélsőségesebb időjárási anomáliákkal lehet számolni. A szokásos június/júliusi időpont tarthatatlan. Májustól az ACSM ajánlása szerint szabad téren tilos a katari körülmények között sporttevékenységet folytatni!
A FIFPro úgy véli, hogy fél évvel később, 2023. januárban vagy februárban lehet megrendezni a mérkőzéseket, akkor is csak helyi idő szerint 17 óra után.