Pénteken tárgyalóasztalhoz ültek Brüsszelben a profi labdarúgás európai érdekképviseleti szervezetei, a European Club Association, a European Leagues, FIFPro az UEFA és az EU, hogy a játékosok foglalkoztatásával kapcsolatos kérdéseket megvitassák.
A DVSC beszámolója
Az ülésen az European Club Association képviseletében részt vett dr. Róka Géza, a DVSC cégvezetője, aki elmondta, ezek a szervezetek még 2012-ben megállapodást kötöttek, amelyben lefektették azokat a feltételeket, amelyeket a profi labdarúgók szerződéseinek minimálisan tartalmazniuk kell, és célul tűzték ki, hogy 2018-ra ezeket a feltételeket valamennyi európai, lletve UEFA-tagországban tartalmazzák majd a játékosszerződések.
A labdarúgók munkavállalóként való alkalmazása a profi futball egyik ellenentmondásos jogi területe, a klubok és a játékosok közötti munkaszerződések feltételei, a szerzősések megszüntetése, a játékosok teljesítményének értékelése, a jogviták kezelése, olyan kérdések amelyek nehezen kezelhetőek kizárólag a munkajog hatályán belül.
Épp ezért az EU megteremti annak kereteit, hogy a profi labdarúgás, mint önnálló szektor, munkaadói és munkavállalói oldala maga állapodjon meg azokról a feltételekről, amelyek alapján a szerződések megkötésekre kerülhetnek a játékosokkal. Ennek hazai vonatkozásaként vezette be itthon az MLSZ azt a standard munkaszerződést, amit minden hazai klubnak használnia kell. A bevezetést a NB I-e klubok képviselőinek és a játékosokat képviselő Hivatásos Labdarúgók Szervezetének az egyeztetései előzték meg, a megállapodást pedig a szövetség szabályba foglalta.
A mai ülésen a fő hangsúly azokon az országokon volt, ahol a mai napig nem teljesülnek a szerződéses előírások, például Horvátország, Csehország, Lengyelország vagy Románia, illetve olyan kérdéseken, mint a játékosok klubon belüli fegyelmi felelősségének szabályozása vagy a fiatal játékosok fokozott védelme a jövőben, ezek szabályozási lehetőségei..